Külastage meie poodi Charma Kodusalongi, Parnu mnt 236, Järve Keskuses!

Mudrad (käežestid) ja nende tähendused

Mudrad on käežestid, mida kasutatakse meditatsiooni ajal või vaimse praktika vormina. Käežestidel on konkreetsed tähendused ja neid saab kasutada meditatsioonipraktika tõhustamiseks või konkreetse energia või kavatsuse esilekutsumiseks. Mudrade kasutamine on levinud paljudes idamaistes traditsioonides, sealhulgas hinduismis, budismis ja džainismis. Budismis kasutatakse meditatsiooni ajal sageli mudrasid, et aidata keskenduda meelele ning esile kutsuda seesmist rahu. Igal mudral on konkreetne tähendus ja seda saab kasutada erinevate omaduste või energiate kasvatamiseks.

Lisaks vaimsele tähtsusele saab mudrasid kasutada ka feng shui praktikas, et luua harmooniat ja tasakaalu kodus või töökohal. Mudrade kasutamine võib olla võimas vahend vaimseks ja isiklikuks kasvuks. Lisades need käežestid oma meditatsioonipraktikasse või feng shui praktikasse, saate kasvatada sügavamat teadlikkust ja ühendust ümbritseva maailmaga.

Arvatakse, et mudrad pärinevad iidsetest India traditsioonidest ja neid kasutatakse nüüd laialdaselt erinevates vaimsetes praktikates. Mudrad hõlmavad konkreetsete käeliigutuste kasutamist keha ja vaimu erinevate osade stimuleerimiseks. Sõna “mudra” on sanskriti keeles “pitser” või “žest”. Mudrasud on palju erinevaid, millest igaühel on oma spetsiifilised eelised. Mõnda mudrat kasutatakse lõõgastumise soodustamiseks, samas kui teisi kasutatakse energiataseme tõstmiseks või kontsentratsiooni parandamiseks. Arvatakse, et mudral on ka terapeutiline kasu, näiteks ärevuse vähendamine, seedimise parandamine ja valu leevendamine. Mudrade praktika hõlmab käte hoidmist teatud aja jooksul kindlates asendites. Sõrmi hoitakse sageli kindlates konfiguratsioonides, näiteks puudutades pöialt konkreetse sõrmega või paigutades käed kindlasse asendisse. Kuigi mudra kasulikkuse kohta on vähe teaduslikke uuringuid, usuvad paljud inimesed nende tõhususse. Mudrasid peetakse ohutuks ja loomulikuks viisiks tervise ja heaolu edendamiseks. Siiski on oluline märkida, et mudrasid ei tohiks kasutada ravi või nõustamise asendajana. Enne uue praktika alustamist on alati kõige parem konsulteerida tervishoiutöötajaga.

Mudrade üks peamisi eeliseid on lihtne ja tõhus viis keha energia tasakaalustamiseks. Iga mudra on seotud konkreetse energiakanali või tšakraga kehas. Mudrasid praktiseerides saame aktiveerida ja tasakaalustada neid energiakanaleid, mis võivad aidata parandada meie üldist tervist ja heaolu. Mudrade teine eelis on see, et neid saab harjutada kõikjal ja igal ajal. Erinevalt teistest teraapiavormidest ei vaja mudrad erilist varustust ega ruumi. Neid saab harjutada istudes, seistes või isegi lamades. See muudab mudrad mugavaks ja kättesaadavaks igas vanuses ja võimetega inimestele. Samuti arvatakse, et mudradel on rahustav mõju vaimule ja kehale. Keskendudes käeliigutustele ja hingamisele, saame meelt vaigistada ning vähendada stressi ja ärevust. See võib aidata parandada meie meeleolu, tõsta meie energiataset ja edendada seesmise rahu ja heaolu tunnet. Kokkuvõtteks võib öelda, et mudrad on võimas vahend füüsilise, vaimse ja emotsionaalse heaolu edendamiseks. Ükskõik, kas soovite oma energiat tasakaalustada, stressi ja ärevust vähendada või lihtsalt oma üldist tervist parandada, võib mudrade harjutamine olla lihtne ja tõhus viis oma eesmärkide saavutamiseks.

Mudrad on muutunud üha populaarsemaks üldise tervise toetamise viisina. Mudra idee seisneb selles, et meie käte närvisüsteem on tihedalt seotud meie ajuga ja teatud käeliigutusi tehes saame stimuleerida aju konkreetseid piirkondi ning edendada kehas tasakaalu ja harmooniat. On palju erinevaid mudrasid, millest igaühel on oma spetsiifilised eelised.

Alljärgnevalt uurime mõningaid tuntumaid mudrasid ja nende kasutusviise, et saaksite soovi korral neid oma praktikasse lisada ja nende eeliseid kogeda.

Dhyana mudra on käte sülle asetamine peopesadega ülespoole, mis on meditatsiooni ja mõtiskluse sümbol. Dhyana mudra on üks tuntumaid mudrasid, mida kasutatakse põhiliselt mediteerimiseks.

Dhyana mudra kasutamine pakub lõputuid eeliseid, nagu meele rahustamine, keskendumisvõime parandamine, rahuseisundi saavutamine ning keha ja vaimu tasakaalustamine.

Kui hakkate mediteerima ja ei tea, kuidas oma käsi asetada, soovitame teil seda mudrat proovida.

Gyan mudra ehk tarkuse mudra hõlmab nimetissõrme ja pöidla otsa ühendamist, hoides ülejäänud kolm sõrme sirgena. Väidetavalt soodustab see mudra vaimset selgust ja tarkust ning stimuleerib juurtšakrat.

pinterest.com

See Mudra haarab aju motoorse koore väga peenel tasemel. See loob aju ja käe vahel energi, suunates teadvuse sissepoole. See Mudra või Jnana Mudra tuleks meditatsiooni harjutamisel alati kasutusele võtta. Inimesed saavad seda oma igapäevaelus igal ajal harjutada. Pöidla ja nimetissõrme ühendamine on seotud ühendusega maaga, mis tähendab tagasipöördumist päritolu juurde ehk side meie tõelise olemusega. Selle mudra kasutamine parandab üldist meeleolu, luues ühtekuuluvuse Maaga ja tasakaalukuse.

Vajramudrat soovitatakse kasutada vereringega seotud probleemide puhul. Probleemid vereringega tekivad tavaliselt Maa elemendi nõrkusest, mis on seotud mao, põrna, kõhunäärme ja südamega. Vajra mudra tasakaalustab kõiki elemente, kuna see sisaldab väikest sõrme (vee sümbol), sõrmusesõrme (maa sümbol), keskmist sõrme (õhu sümbol) ja pöialt (tule sümbol). Elementide kombineerimine selle praktika kaudu aitab tugevdada vajra pulssi.

www.fitsri.com

Regulaarselt harjutades võib see aidata tugevdada immuunsüsteemi, parandada mälu ja teravdada meelt.

Et maksimeerida vajra mudra eeliseid, saab seda harjutada koos külg- ja seljapainutamise jooga-asanaga. Lisaks võib vajra mudra efekti suurendada ninajuure, otsmiku keskosa, pea tagaosa või kuklaosa masseerimine keskmise sõrmega.

yogajala.com

Abhaya mudra on võimas sümbol, mis esindab kartmatust ja kaitset. Mudrat kujutatakse sageli vasaku käega meditatsiooni mudras (dhyana) ja paremat kätt hoitakse püsti, peopesa väljapoole. Kõik sõrmed on suunatud taeva poole, sümboliseerides ühendust jumalaga. Hinduismis ja budismis seostatakse mudrat jumaluse või bodhisattvaga, kes kehastab kartmatuse ja kaitse omadusi. Näiteks hinduismis kujutatakse jumalanna Durgat sageli abhaya mudraga, samas kui budismis seostatakse bodhisattva Avalokiteshvara mudraga. Abhaya mudra ei ole mitte ainult füüsilise kahju eest kaitsmise sümbol, vaid ka kaitse hirmu ja negatiivsete emotsioonide eest. Selle mudra kasutamisega saab kasvatada sisemise jõu ja julguse tunnet, võimaldades enesekindlalt väljakutsetele ja takistustele vastu astuda. Lisaks vaimsele tähtsusele kasutatakse abhaya mudrat ka jooga- ja meditatsioonipraktikates, et aidata meelt rahustada ning suurendada rahu tunnet.

pinterest.com

Anjali mudra on käežest, mida hinduistlikes ja budistlikes kultuurides tavaliselt kasutatakse palveks ja tervituseks. Sõna Anjali tähendab sanskriti keeles “suunda” või “pakkumist” ja žest hõlmab mõlema peopesa kokkuviimist rindkere tasandil. Seda mudrat tuntakse ka kui Namaste Mudra ja sellega kaasneb sageli sõna “Namaste”, mis on traditsiooniline India tervitus, mis tähendab “Ma kummardan sinu ees”. Arvatakse, et Anjali mudral on mitmeid eeliseid, nii füüsilisi kui ka vaimseid. Füüsiliselt võib see aidata parandada vereringet, vähendada pingeid õlgades ja kaelas ning soodustada lõõgastumist. Öeldakse, et see aitab tasakaalustada keha ja vaimu energiaid ning edendada sisemise rahu ja harmoonia tunnet. Lisaks selle kasutamisele palves ja tervituses kasutatakse Anjali Mudrat tavaliselt ka joogapraktikas. Seda kasutatakse sageli joogatundide alguses ja lõpus, et keskenduda ja maandada ennast ning luua ühendus jumaliku sisemusega.

Prithvi mudra puhul arvatakse, et see aitab inimestel ühenduda maa ja selle elementidega. Selle mudra teostamiseks tuleb lihtsalt puudutada sõrmusesõrme otsa pöidla otsani, hoides samal ajal teisi sõrmi sirgena. Kuigi see mudra võib tunduda lihtne, on sellel sügav mõju vaimule ja kehale. Sel viisil ennast maandades saame teadlikumaks oma ühendusest looduse ja meid ümbritseva maailmaga. Teadlikkus võib aidata meil tunda end kesksemalt ja tasakaalustatumalt, vähendades stressi ja ärevuse ilminguid. Lisaks vaimsetele eelistele arvatakse, et Prithvi mudral on ka füüsilisi eeliseid. Väidetavalt aitab see parandada seedimist, tõsta immuunsust ja energiataset. Mõned praktikud usuvad isegi, et see võib aidata kaalu langetada ja vähendada teatud krooniliste haiguste sümptomeid. Üldiselt on Prithvi mudra võimas tööriist kõigile, kes soovivad oma vaimset praktikat süvendada või oma füüsilist tervist parandada. Lisades selle mudra oma igapäevarutiini, saate kasutada maa tervendavat jõudu ja ühenduda täielikumalt oma sisemise minaga.

fitsri.com

Chin mudra

Chin tähendab sanskriti keeles “teadvust”. Seda mudrat kasutatakse sageli mediteerimiseks ja joogapraktikates. Seetõttu peetakse seda mudrat teadvuse psüühiliseks žestiks. Chin mudra praktika kõrgemal tasemel räägib inimese teadvuse ühendamisest universaalse teadvusega. See tähendab, et üritatakse olla teadlik oma meelest (individuaalne teadvus), kõrgeima või universaalse teadvuse laiendus. Chin Mudras puudutavad pöidla ja nimetissõrme ots üksteist.

Chin mudra aitab kaasa keha energia voolule, et see ringleks kehas tasakaalustatult.
Lisks arvatakse, et sellel on mälu parandavad omadused. Hatha jooga järgi on see mudra vaimselt nii võimas, et võimaldab pideval praktiseerijal ühendada oma hing Jumala hingega.

thechalkboardmag.com

Vishnu mudra

jogapedia.hu

Vishnu mudra on võimas käeliigutus, millel on jooga ja meditatsiooni praktikas sügav vaimne tähendus. Arvatakse, et Vishnu mudra aitab tasakaalustada vaimu ja keha, reguleerides prana või elujõu energia voolu. Vishnu mudra sooritamisel on parema käe kaks sõrme kõverdatud sisse peopesa poole, vasak käsi aga mugavalt süles. Vishnu mudra praktiseerija loob energiaringluse, mis aitab ühtlustada keha sisemisi süsteeme. Seda mudrat kasutatakse sageli koos nadi shodhana pranayamaga, hingamistehnikaga, mis hõlmab hingevoolu vaheldumist ninasõõrmete kaudu. Harjutades hingamistehnikaid Vishnu mudraga, saab praktik aidata puhastada energiakanaleid kehas, soodustades rahu ja selguse tunnet. Lisaks kasulikkusele hingamis- ja närvisüsteemile avaldab Vishnu mudra väidetavalt võimsat mõju ka keha tšakratele või energiakeskustele. Täpsemalt arvatakse, et see aitab aktiveerida ja tasakaalustada kolme esimest tšakrat, mis juhivad meie maandatustunnet, loovust ja isiklikku jõudu. Üldiselt on Vishnu mudra kasutamine väärtuslik vahend kõigile, kes soovivad oma jooga- või meditatsioonipraktikat süvendada ning oma elus suuremat tasakaalu ja harmooniat saavutada. Lisades selle võimsa käeliigutuse oma igapäevarutiini, saate kasutada prana transformatiivset jõudu ja avada oma täielik vaimne potentsiaal.

Hakini mudra

Sanskriti keeles tähendab hakini “jõudu”, kuid see on pigem vaimne kui füüsiline jõud. Kui tunnete end rahutuna, aitab Hakini mudra naasta teadlikkuse ja turvalisuse seisundisse.

Selle mudra kasutamine aitab meil oma mõtteid ja emotsioone paremini juhtida, aidates seeläbi paremini keskenduda ja oma vaimset tegevust taaselustada. Hakini mudra on võimas vahend sisemise jõu ja vastupidavuse kasvatamiseks. Seda mudrat praktiseerides saame kasutada oma sisemisi jõuvarusid ja leida rahu ja stabiilsuse tunde isegi ebaõnne korral.

xuanlanyoga.com

Suunates oma tähelepanu mudrale, saame vaigistada oma meelt ja paremini juhtida oma mõtteid ja emotsioone. Kuid Hakini mudra eelised ulatuvad kaugemale kui lihtsalt stressi ja ärevuse juhtimine. See mudra võib aidata meil ka väljakutsetest üle saada ja teisel pool tugevamana välja tulla. Kasutades oma sisemisi jõuvarusid, saame läheneda rasketele olukordadele enesekindlalt. Ükskõik, kas tegemist on isikliku tagasilöögi või ülemaailmse kriisiga, võib Hakini mudra anda meile sisemise jõu, mida vajame püsimajäämiseks. Sisuliselt on Hakini mudra meeldetuletus, et tõeline jõud tuleb seestpoolt. Seda mudrat praktiseerides saame kasvatada sügavamat eneseteadvust ja kasutada ära oma loomupärast vastupidavust. Kui hakini mudra on meie teejuht, saame meelekindlusega navigeerida elu tõusudes ja mõõnades.

Kali mudra

Kali mudra kasutamine aitab meil väljakutsetega toime tulla. See annab meile sisemise jõu, mida vajame, et ületada väljakutsed, mis meie teele tulevad, ja väljuda neist uue energiaga.

xuanlanyoga.com

Kali mudra on võimas käeliigutus, mis on sügavalt juurdunud hindu mütoloogiasse ja vaimsusesse. See mudra on nime saanud Kali, ägeda ja võimsa jumalanna järgi, keda sageli seostatakse ümberkujundamisega. Hindu traditsioonis usutakse, et Kali aitab meil lahti lasta sellest, mis meid enam ei teeni, et saaksime luua ruumi uutele võimalustele ja kasvule. Kui seda kasutatakse jooga asanates, nagu virabhadrasana I (sõdalane I) või anjaneyasana, võib Kali mudra olla võimas vahend sisemise jõu ja vastupidavuse kasvatamiseks. Tuues oma käed sellesse mudrasse, aktiveerime endas Kali energia, aidates meil julgelt ja sihikindlalt väljakutsetele vastu astuda. Seda mudrat hoides võime tunda vabanemise ja alistumise tunnet, justkui laseksime lahti vanadest mustritest ja uskumustest, mis on meid tagasi hoidnud. See võib olla sügavalt ümberkujundav kogemus, mis võimaldab meil kasutada oma sisemist jõudu ja väljuda väljakutsetest uue energia ja selgusega. Üldiselt on Kali mudra võimas praktika, mis aitab meil armu ja vastupidavusega elu tõusudes ja mõõnades navigeerida. Ükskõik, kas seisame silmitsi isiklike väljakutsetega või püüame lihtsalt oma joogapraktikat süvendada, võib see mudra olla väärtuslik vahend sisemise jõu ja ümberkujundamise kasvatamiseks.

Padma mudra

Padma mudra on tuntud ka kui lootose mudra, mis tähistab seda kaunist lille. Lootosel on Aasia kultuurides tugev sümboolika ning see esindab keha ja vaimu puhtust.

Padma mudra kasutamine tähendab enda avamist eluenergiale meie südame sügavusest, kuna see on anahata tšakra (südametšakra) mudra.

Iga kord, kui elame läbi üksinduse ja arusaamatuse hetke, saame seda mudrat ellu rakendada, et taastada ühendus oma sisemusega ning tunda pühendumust ja armastust enda vastu.

fitsri.com

Sel viisil oma käsi kokku viies avame end eluenergiale, mis voolab läbi meie, ühendades meid universumiga ja meie enda sügavaima minaga. Padma mudra on eriti seotud südametšakraga ehk anahata tšakraga, mis asub rindkere keskel. See tšakra on seotud armastuse, kaastunde ja emotsionaalse tasakaaluga ning padma mudra kasutamine aitab meil nendele omadustele enda sees ligi pääseda. Keskendades oma tähelepanu südamekeskusele ja tuues sel viisil käed kokku, saame kasvatada sisemise rahu ja harmoonia tunnet isegi keset raskeid olukordi. Lisaks vaimsele tähtsusele võib padma mudra olla ka võimas vahend stressi ja ebaõnnega toimetulekuks. Seda mudrat regulaarselt kasutades saame arendada suuremat vastupidavust ja sisemist jõudu, võimaldades meil väljakutsetele kergemini ja enesekindlamalt vastu astuda. Ükskõik, kas tegemist on füüsiliste haiguste, emotsionaalse segaduse või lihtsalt igapäevaelu pingetega, võib padma mudra aidata meil kasutada oma sisemisi ressursse ja väljuda rasketest olukordadest uue energia ja elujõuga.

Prana mudra

Prana tähendab “eluenergiat”, tegelikult kui me joogat teeme, siis öeldakse, et me liigutame oma praanat. Seetõttu on prana mudra seotud elulise energiaga. See on väga võimas mudra, millel on palju erinevaid eeliseid, nagu meie energia edendamine, immuunsüsteemi parandamine, emotsioonide juhtimise ja enesekindluse suurendamine.

Prana mudra on käeliigutus, mis on sügavalt juurdunud iidses India joogapraktikas. Prana mudrat praktiseerides loome sisuliselt endasse eluenergia pitseri. Prana mudrat regulaarselt praktiseerides saame stimuleerida prana voolu kogu meie kehas, mis omakorda võib aidata parandada meie üldist tervist ja heaolu. Prana mudra üks peamisi eeliseid on see, et see võib aidata suurendada meie energiataset, muutes meid kogu päeva jooksul tähelepanelikumaks ja keskendunumaks. Samuti öeldakse, et see on tõhus meie immuunsüsteemi tugevdamisel, mis võib aidata meid kaitsta haiguste eest. Lisaks füüsilistele eelistele arvatakse, et prana mudral on ka võimas mõju meie emotsioonidele. Seda mudrat praktiseerides saame tekitada seesmise rahu, mis aitab meil stressi ja ärevusega toime tulla. Samuti öeldakse, et see on tõhus positiivsete emotsioonide, näiteks armastuse, kaastunde ja tänulikkuse tekitamisel. Üldiselt on prana mudra võimas tööriist kõigile, kes soovivad oma tervist ja heaolu parandada. Lisades selle mudra oma igapäevapraktikasse, saame kasutada meie sees voolavat eluenergiat ja kasutada seda väljakutsete ületamiseks, füüsilise tervise parandamiseks ning sisemise rahu ja harmoonia tunde kasvatamiseks.

Kuigi mudrad võivad tunduda lihtsate käeliigutustena, lähevad nende tähtsus ja sümboolika palju sügavamale. Arvatakse, et mudradel on sügav mõju meie füüsilisele, emotsionaalsele ja vaimsele heaolule. Mudra üks peamisi põhimõtteid on idee, et meie keha on universumi mikrokosmos. Iga sõrm esindab erinevat elementi ja neid konkreetsel viisil manipuleerides saame kasutada nende elementide energiat ja tuua tasakaalu oma kehasse ja vaimu. Näiteks tähistab pöial tuleelementi, samas kui väike sõrm tähistab veeelementi. Refleksoloogia on seevastu terviklik tervendamispraktika, mis hõlmab surve avaldamist käte ja jalgade konkreetsetele punktidele, et stimuleerida keha loomulikke paranemisprotsesse. Refleksoloogia kohaselt on keha erinevad osad ühendatud käte ja jalgade konkreetsete punktidega ning nendele punktidele survet avaldades saame leevendada valu, vähendada stressi ja edendada üldist heaolu. Kokkuvõtteks võib öelda, et mudrad ja refleksoloogia on mõlemad iidsed praktikad, mis pakuvad ainulaadseid eeliseid meie füüsilisele, emotsionaalsele ja vaimsele tervisele. Oluline on märkida, et kuigi mudrad võivad olla kasulikud, ei tohiks neid kasutada meditsiinilise ravi või professionaalse nõustamise asendajana.

Allikad:

Los 10 mudras más usados en yoga – Xuan Lan Yoga

Qué son los mudras en yoga y para qué sirven (aptavs.com)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga